W literaturze przedmiotu przedstawiane są różne klasyfikacje systemów agentów programowych. Spotyka się klasyfikację między innymi ze względu na posiadane cechy, stopnia „agentowości”, architekturę, czy funkcje. W rozdziale tym zostanie przedstawiona klasyfikacja ze względu na realizowane funkcje.
Ze względu na funkcje realizowane przez systemy oparte na wiedzy można wyróżnić agentów:
Agenty wyszukujący informacje w Internecie przeszukują sieć WWW w celu zlokalizowania potrzebnych informacji na podstawie podanych słów kluczowych. Programy te gromadzą w swej pamięci odnośniki do stron internetowych wraz z krótkimi opisami ich zawartości.
Agenty poprawiające możliwości przeglądania stron WWW usprawniają proces przeglądania zawartości stron WWW. Pozwalają swoim użytkownikom zaoszczędzić czas.
Agenty monitorujące rozmieszczenie tematów w sieci używane są, aby automatycznie informować o pojawiających się wiadomościach, które należą do obszaru zainteresowań. Prostym agentem monitorującym jest program śledzący ceny akcji i informujący użytkownika w momencie wystąpienia oczekiwanego zdarzenia.
Programy usprawniające dokonywanie zakupów przez Internet pomagają klientom sklepu znaleźć produkty oraz informacje ich dotyczące, a także umożliwiają porównać ceny i/lub koszty zakupu tych samych usług i towarów w różnych sklepach.
Wirtualni asystenci to programy, które mają za zadanie inteligentne doradzanie użytkownikom. Wśród nich można wyróżnić:
Jednymi z najbardziej rozpowszechnionych wirtualnych asystentów są programy konwersacyjne.