Sieć semantyczna


Sieć semantyczna jest rozwinięciem Internetu. Dzisiejsza sieć WWW znalazła szerokie zastosowanie w różnych sferach życia. Potrafimy przeglądać strony WWW znajdując interesujące nas informacje, używamy poczty internetowej, komunikatorów tekstowych, możemy ściągać z Internetu duże pliki a co za tym idzie przechowywać na serwerach FTP dane, które następnie są ściągane.

Jednak sieć, którą znamy nie jest w stanie robić nic więcej jak tylko dostarczać nam informacji. To my – ludzie musimy odróżnić informacje niepotrzebne od tych, które akurat szukamy. Przykładowo  wpisując w Googlach słowo zamek, otrzymamy informacje o ślusarzach wstawiających zamki antywłamaniowe, o krawcach (zamki błyskawiczne) oraz dane na temat zamków, które można zwiedzić. Dzisiejsze programy nie potrafią interpretować informacji wpisywanych przez użytkownika a jedynie są w stanie rozpoznawać kody języków wysoko i nisko poziomowych.

Natomiast sieć semantyczna ma być przeciwieństwem współczesnej sieci WWW. Za pomocą specjalnych programów – agentów, taka sieć będzie umożliwiała nie tylko np. znalezienie hotelu, ale także za pomocą odpowiednich kryteriów wyszukanie takiego miejsca, które spełnia wymagania użytkownika w zakresie ceny, ilości posiłków czy nawet możliwości zamówienia taksówki. Ponadto agent po stronie użytkownika będzie mógł porozumieć się z agentem po stronie hotelu i z nim „negocjować” wszystkie warunki. W ten sposób zostałoby osiągnięte coś co jeszcze nigdy się nie udało. Komputery rozmawiałyby ze sobą jak ludzie i w imieniu swoich Panów. Oczywiście komputery już dziś w pewnym sensie rozmawiają ze sobą przesyłając sobie dane jednak jest to rozmowa na poziomie protokołów sieciowych, których człowiek nie może zrozumieć. Natomiast z kolei nasza mowa nie jest zrozumiała dla komputerów. Sieć semantyczna byłaby w tej sprawie konsensusem.